Váš test byl negativní

Dle výsledků testu pravděpodobně netrpíte vizuálním stresem. V případě, že na sobě pozorujete jeden nebo dva z příznaků delší dobu a pravidelně nenavštěvujete očního lékaře, doporučujeme vám absolvovat oční prohlídku pro vyloučení zdravotního problému.

Dále můžete orientačně vyzkoušet použití barevného pozadí pro čtení s různými barvami. Přejděte na tento odkaz. https://www.vizualnistres.cz/cteni-s-barvou/

Pokud čtení s barvou shledáte jako prospěšné, kontaktujte nás pro vytestování nejvhodnějšího barevného odstínu pro čtení nebo práci na počítači. Najít testovací centrum.

Při mírných příznacích můžete jednoduchý test provést i sami doma podle níže uvedeného návodu.


Orientační vytestování vhodné barvy

Pokud na sobě pozorujete některé příznaky vizuálního stresu nebo si jen chcete zvýšit komfort čtení, můžete si sami doma jednoduše vytestovat vhodnou barvu. Tento test je pouze orientační a doporučujeme ho osobám s mírnými příznaky vizuálního stresu. Pokud u vás projevy přetrvávají můžete se obrátit na proškolené odborníky.

K testování potřebujete sadu barevných fólií všech 10 barev a dobře srozumitelný text. Test provádějte ideálně za denního světla.

Pro testování můžete použít sadu 10 kusů barevných ukazovátek s linkou nebo pruhem. Vhodnější jsou celostránkové barevné fólie v sadě 10 ks, které překryjí celou stránku.

Z fólií odstraňte ochrannou fólii a přikládejte je postupně na zvolený text. Pozorujte, která fólie je vám při čtení pocitově nejpříjemnější v porovnání s původním bílým podkladem.

Poté, co naleznete barvu, se kterou je pro vás čtení nejpříjemnější a text jasnější, používejte tuto zvolenou barvu při čtení. Pro zvýraznění intenzity odstínů je možné používat dvě fólie najednou. Pokud se vám po čase zdá používání barevné fólie málo efektivní, proveďte test znovu, abyste zjistili, zda nepotřebujete změnu barvy.

Používání barevných fólií nenahrazuje oční vyšetření lékařem nebo optometristou. Pokud u vás oční problémy přetrvávají, vyhledejte očního lékaře, abyste vyloučili oční vadu, případně jiný problém.