Moje dítě má vizuální stres!? 

11.02.2022

Dnes nám na web přišel zajímavý dotaz, o který bych se s vámi chtěl podělit. Píše nám "vystrašená" maminka dítěte, kterému byl diagnostikován vizuální stres. Bohužel zde chyběly některé základní informace, jako věk dítěte, informace o průběhu testování ... . Přesto doufám, že vám odpovědi na dotazy této maminky pomohou v lepší orientaci v problematice vizuálního stresu.

Dotaz

"Dobrý den, tento týden byl synovi diagnostikován vizuální stres. O tomto problému slyším poprvé. Znám dyslexie, dysgrafie, ale vizuální stres je pro mne jedna velká neznámá.

Vyvstávají mi spoustu dotazů na které nemůžu úplně najít odpovědi. Děti budou trvale v životě číst za pomoci fólií? Nebo se třeba v dospělosti vše zmírní? Číst při větším světle v místnosti? Při bílém nebo žlutém světle? Dítě by mělo číst krátké texty s pauzami? Ve škole by učitel měl k takovému dítěti speciálně přistupovat? Dítě by ve třídě mělo sedět víc u okna, nebo u dveří? Nebo to nehraje roli? Folie máme objednané a jsem v očekávání, jaký efekt a kdy se dostaví. Moc děkuji za případné odpovědi. Popřípadě i na odkaz na publikace, nebo studijní materiály, samozřejmě i placené. Moc děkuji

S pozdravem a přáním pěkného dne

I."

Odpověď

Co se týká vyšetření syna, chtěl bych upozornit na několik základních věcí, které by se při diagnostice neměly opomenout a je třeba rozlišit mezi diagnostikou a intuitivním výběrem fólie ve škole.

Diagnostika by měla obsahovat:

  • Identifikaci základních symptomů při práci s textem na bílém pozadí,
  • výběr vhodné barvy fólie nebo kombinace fólií pro čtení a porovnání symptomů před a po aplikaci fólie,
  • výběr co jedinci více vyhovuje, barevné ukazovátko formátu DL nebo celostránková fólie.

Případně může být proveden test rychlosti čtení, který porovná přínosy barevné fólie v podobě procentuálního zrychlení čtení.

Pokud byla synovi vybrána konkrétní barva, měl by mu terapeut doporučit při odlišném osvětlení použití příbuzných barev. Tedy měla byste synovi pořídit 3 barevné fólie nebo ukazovátka, která jsou v barevném spektru vedle sebe. Váš terapeut by vás měl pozvat po 3-4 týdnech na kontrolu.

Takto by měla vypadat diagnostika! Cokoli jiného se dá považovat za intuitivní testování.

Co se týká informací, je možné čerpat z našeho webu nebo z webinářů, které jsem k tomuto tématu realizoval. Ty jsou dostupné ze záznamu na tomto odkaze.

Další webinář, respektive e-learning připravuji na březen a bude dostupný na portále www.okedu.cz. K vizuálnímu stresu existuje testovací sada, která kohokoli podrobně provede teorií a také akreditovaná školení.


Pokusím se stručně odpovědět na Vaše dotaz.

Děti budou trvale v životě číst za pomoci fólií? Nebo se třeba v dospělosti vše zmírní?

Může, ale také tomu tak nemusí být. Někdy barevná fólie pomůže překlenout období zrání organismu (nervové soustavy). Je možné vývoj podpořit. Rozhodně je na místě vyšetření zraku u ortoptika nebo očního lékaře (měl by podle symptomů doporučit ten, kdo syna diagnostikoval). Pokud je postižení vizuálním stresem silné, doporučujeme použití speciálních spektrálních filtrů v podobě brýlových čoček.

Číst při větším světle v místnosti?

Naopak, většina lidí s vizuálním stresem vyhledává spíše šero. Prudkým světlem zvýšíte odraz světla od bílých ploch a zvýšíte oslnění a příznaky vizuálního stresu.

Při bílém nebo žlutém světle?

Jakékoli světlo jiné, než fluorescentní je lepší. Nejlepší je přírodní osvětlení, které se dá regulovat přistíněním (záclona, závěs). Intenzitu by si měl regulovat každý sám.

Dítě by mělo číst krátké texty s pauzami?

Pokud dítěti pomáhá fólie nebo brýle, tak to není nutné. Spíše je dobré volit např. větší písmo a fonty písma, které jsou na čtení příjemnější (méně zatěžují, např. bezpatkové).

Ve škole by učitel měl k takovému dítěti speciálně přistupovat?

Ano, podobně jako u dětí s SPU. Záleží na míře postižení. To by měl doporučit ten, kdo dítě diagnostikoval.

Dítě by ve třídě mělo sedět víc u okna, nebo u dveří? Nebo to nehraje roli?

Určitě u zdroje denního světla, které se dá regulovat.


Ing. Libor Štěpán

terapeut vizuálního stresu a certifikovaný Irlen Screener